top of page
  • Yazarın fotoğrafıSNX Türkiye Editör

Sultan Sazlığı Kuş Cenneti MüzesiErciyesin kuzeyinde Kayseri merkeze 70 kilometre uzaklıktaki, Sultan Sazlığı ev sahipliği yaptığı 300 civarında kuş türü ve 400'e yakın bitki türü ile doğayı gözlemlemek isteyenler için adeta bir cennettir.

Aralarında turna, filamingo ve dikkuyruğunda olduğu kuşlardan kimi yaşam alanı olarak, kimi durup dinlenmek için, kimide yavrularını dünyaya getirmek için bu güzel sulak alanı tercih ediyor. Sazlıklar arasında kayıkla gezilebilir, yeşil, mavi ve sarının yarattığı büyüleyici bir fonda zarafet ve incelik abidesi kuşları fotoğraflayabilirsiniz.

Büyük bir kısmı sazlarla kaplı olan Sultan Sazlığı'nda yer yer kamış, kafa otu ve kındıra bulunur. Gölde açık havalarda nilüfer ve süsen, bununla birlikte çok sayıda yüzen saz adacıkları yer almaktadır. Bu tatlı su kompleksi güney ve kuzeyde tuzlu bir göl olan Yay Gölü ile ayrılır. İç Anadolu step ekosistemi içerisinde sahip olduğu zengin biyolojik çeşitliliği ve Afrika ile Avrupa arasındaki göçmen kuşların kullandığı iki ana kuş göç yolunun bu alanda kesişmesi nedeniyle ülkemizdeki en önemli sulak alanlardan birisidir.

Erciyes eteklerinde bulunan Sultan Sazlığı doğal güzelliği yanısıra ilimiz ekonomisine hasırcılık ve el sanatları alanında da katkı sağlamaktadır, Bilinçli eğitimli çevre köylülerimiz sonbaharda ürettikleri saz ve sazdan yapılan el sanatı ürünlerini ülke ekonomisine kazandırmaktadırlar.

Sultan Sazlığı'nın Afrika ile Avrupa arasındaki iki ana kuş göçü yolunun kesişme noktasıdır. Kayseri'nin Develi, Yeşilhisar ve Yahyalı ilçeleri arasında kalan Sultan Sazlığı, Türkiye'nin en önemli kuş cennetlerinden biri olmakla birlikte, 301 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapıyor.
 
Milli park içerisindeki yürüyüş parkurları, kuş gözlem kuleleri ve kulübeler vardır. Son olarak hem teknolojik olarak donatılan hem de görsel olarak dikkat çeken “Kuş Müzesi” ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

Müzede, Sultansazlığı Milli Parkı’nda yaşayan 40 kuş türünün kopyasının yer aldığı bölüm ile teknolojik imkanlarla donatılan tanıtım bölümü yer almaktadır. Ziyaretçilerin 5 farklı kamera ile Sultansazlığı Milli Parkı’nı izleyebildiği müzede, kuş türlerine ilişkin detaylı bilgilerde ziyaretçilere sunuluyor.

Kaynak: Kayseri İl Kültür Turizm Müdürlüğü
3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Ulu Camii

Comments


bottom of page