top of page
  • Yazarın fotoğrafıSNX Türkiye Editör

Koramaz Vadisi

Koramaz Vadisi, doğudan batıya doğru kıvrılarak uzayan ve yaklaşık 12 km uzunluğa sahip olan bir deprem kırığı oluşumudur.

Vadide, bugün de hala yaşam devam edegelen yedi yerleşim yeri bulunmaktadır, bu yerleşim yerleri doğudan batıya doğru sıra ile: Büyük Bürüngüz, Subaşı, Küçük Bürüngüz, Ağırnas, Turan, Vekse ve Bağpınar’dır.

Bu yerleşim yerlerinde bugün hala binlerce yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen ortak bir somut ve somut olmayan kültür (yemek, eğlence, oyun) bulunmaktadır. Vadi’nin taban rakımı en doğu ucunda 1.500 metre iken en batı ucunda 1.165 metredir. Bu kot farkı da Koramaz Çayının vadi tabanında rahatça akmasına sebep olmaktadır.


Koramaz Vadisinde binlerce yıldır kesintisiz devam eden yaşam beraberinde kendine has bir kültür gelişimini de getirmiştir. Vadide Sivil Mimari türünden benzersiz Camiler, Çeşmeler, Konaklar, Evler, Hanlar, Köprüler ve Okullar yer almaktadır. Bezirhaneler, Değirmenler, Setenler, Güvercinlikler ve Şırahaneler ise Üretim amaçlı tarihi kültürel yapılardır. Columbariumlar, Tümülüsler, Kaya Mezarlar ve Mezarlıklar ise Vadinin dört bir tarafında dağılmış eşsiz yaşam sonrası kültür miraslarıdır. Vadide 38’i kaya oyma olmak üzere toplamda 40 kilise yer almaktadır. Vadide arkeolojik alanlar, fosil kazı alanları, tarihi kağnı otobanları, yer altı şehirleri, su yolları, yatırlar bulunmaktadır. Vadinin kültürel envanterinin korunması için ise bir koleksiyon hazırlanmaktadır.

Koramaz Vadisi somut kültür açısından zengin olduğu kadar Mutfak, Halk Oyunları, Şiirler gibi soyut kültür açısından önemli zenginlikler barındırmaktadır.

Vadinin kültürel envanterini daha detaylı incelemek için üst menüde yer alan alt başlıkları inceleyebilirsiniz.

YAŞAYAN BİR KÜLTÜR MÜZESİ
Kiliseler
Koramaz Vadisi’nde bugüne kadar tespit edilmiş olan kaya oyma kilise sayısı 38 iken modern kilise sayısı 2’dir. Kiliselerin büyük çoğunluğu Bizans döneminden kalma kiliseler olup, benzersiz freskler içeren nadir kiliseler de vadi içerisinde misafirlerini beklemektedir.

Antik Yerleşimler
Koramaz Vadisi, eşsiz antik dönem yerleşimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bizans döneminde kullanıldığı bilinen ama tam kullanım amacı bilinmeyen muhtelif yapılar vadi içerisinde keşfetmeye meraklı araştırmacıları beklemektedir.

Sivil Mimari Örnekleri
Sayıları yüzlerle ifade edilecek kadar çok sayıda 19. ve 20. yy’da inşa edilmiş konaklar/köşkler/okullar vadi içerisinde yer almaktadır. Vadinin tamamına hakim olan bir mimari üslup bulunmaktadır. Vadideki yerleşimlerin sokaklarında gezerken kendinizi bambaşka bir diyarda bulacaksınız.


3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Ulu Camii

Comments


bottom of page