top of page
  • Yazarın fotoğrafıSNX Türkiye Editör

ERCİYES

Güncelleme tarihi: 25 Ara 2023


Erciyes Dağı (Kayak Merkezi) - Kayseri


Erciyes Dağı, bulutları delen zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ile Kayseri’nin sembolüdür. İç Anadolu Bölgesi’nin birinci, Türkiye’nin 5'inci büyük dağı ünvanına sahip olan Erciyes Dağı, hem kış turizmi hem dağ tırmanışı hem de yayla turizmi bakımından yılın her döneminde önemini korumakta ve ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kayseri denince ilk akla gelen doğa harikası, her mevsim bembeyaz zirvesiyle bulutlara uzanan Erciyes Dağı'dır.

30 milyon yıl önceki patlamaları sayesinde Kapadokya’nın oluşmasını sağlayan Erciyes (3917m) sönmüş bir volkandır. Erimeyen kar nedeniyle olsa gerek, Hititler ona Beyaz Dağ anlamına gelen bir isim takmışlardır. Harkasos toz karı, zorlu tırmanış rotaları, zengin florası, faunası ve yayları ile kayak meraklıların, sporcuların, doğa aşıklarının ve macera tutkunlarının her mevsim akınına uğrayan Erciyes Dağı, sunduğu konforlu konaklama imkanları sayesinde de güzel bir Erciyes tatili vaat etmektedir.

Türkiye’de dağcılık ve buzul tırmanışları için profesyonel sporcular tarafından en çok tercih edilen dağlardan Erciyes, yüksek kar kalitesine sahip dünyada sayılı yerlerden biri olma özelliği ile de kayak merkezi olarak ön plana çıkıyor veya popülerlik kazanıyor. Kayseri’nin simgesi olan Erciyes, Türkiye’nin son yıllarda önem kazanan kış sporları merkezinden birisidir. Erciyes Dağı’nda kış sporları yanında dağcılık ve yürüyüş turizmi imkanları bulunmaktadır. Ayrıca yaz aktivitesini artıran trekking turları düzenlenmektedir. Kayseri-Niğde arasında olan göller bölgesinden Kapuzbaşı Şelaleleri'ne kadar trekking parkuru yürüyüş severlerinin en güzel rotalarından birisidir.

Kaynak: Kayseri İl Kültür Turizm Müdürlüğü 




8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Ulu Camii

Comments


bottom of page